Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Zakończenie związku, rozwód, zdrada, porzucenie to traumatyczne przeżycie, które można porównać do śmierci bliskiej osoby. Proces dochodzenia do siebie przebiega podobnie jak w przypadku żałoby i wiąże się z przeżywaniem wielu skrajnych emocji. Jak pozbierać się po rozstaniu, gdy masz wrażenie, że Twój świat runął i nic dobrego Cię już nie czeka? Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci przetrwać najtrudniejszy czas i ułatwią zaakceptować zmiany!

Masz prawo cierpieć i czuć się źle. Pozwól sobie na to. Life Coach Karolina Łącka

Jak poradzić sobie z rozstaniem? Przestań analizować

Ludzie się rozstają z różnych powodów – rozpadają się zarówno krótkie relacje, jak i długoletnie, pozornie udane związki. Wypalenie się uczucia, trudności w porozumiewaniu się, inna wizja wspólnej przyszłości czy zdrada – przyczyny mogą być złożone i nie zawsze są jednoznaczne. Nadmierne analizowanie sytuacji i obarczanie się winą to jednak najgorsze co możesz dla siebie zrobić. Pierwszym krokiem, jak poradzić sobie z rozstaniem jest zaakceptowanie tej decyzji i wyciągnięcie wniosków na przyszłość- ale jak to zrobić gdy emocje są wciąż żywe? Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa ze specjalistą. Wzbudzanie w sobie poczucia winy lub obarczanie nią drugiej strony wcale nie ułatwi Ci pójścia dalej, a wyzwoli jedynie trudne emocje.

JAk poradzić sobie po zdradzie? Karolina Łącka Life Coach

Jak poradzić sobie po rozstaniu? Skoncentruj się na sobie

Często jest tak, że zamknięcie jakiegoś rozdziału w życiu otwiera przed Tobą nowe możliwości. Zakończenie relacji to czas, kiedy należy szczególnie zadbać o siebie, skoncentrować się na swoich potrzebach i nauczyć się żyć samodzielnie. Jeśli nie wiesz, jak pozbierać się po rozstaniu i pozbyć się uczucia pustki po stracie partnera, naucz się dostrzegać siebie jako niezależną wolną osobę. Zaangażuj się w rozwijanie swoich pasji, spotkaj się z przyjaciółmi, których dawno nie widziałeś lub zapisz się na kurs, o którym zawsze marzyłeś. 

Jak poradzić sobie z rozwodem, gdy łączą nas dzieci? Life Coach Karolina Łącka

A jak poradzić sobie z rozwodem, szczególnie gdy łączą was dzieci i wspólne gospodarstwo domowe? Przede wszystkim nie siedź bezczynnie i nie rozmyślaj o przeszłości, a skup się na tym, co przed Tobą. Otwórz się na nowe doświadczenia i choć wydaje się to niedorzeczne, postaraj się znaleźć pozytywy w całej sytuacji. Zwróć szczególną uwagę na dzieci, one potrzebują twojej obecności i uwagi. 

Jak ruszyć dalej po rozstaniu? Rozstanie dlaczego tak boli? Life Coach Karolina Łącka

Jak przetrwać rozstanie? Porozmawiaj o swoich emocjach

Każdy inaczej przeżywa traumatyczne sytuacje – niektórzy potrzebują spokoju i wyciszenia, podczas gdy inni szukają ukojenia wśród bliskich osób. Izolowanie się przez długi czas i unikanie kontaktu z ludźmi nie jest jednak dobrym rozwiązaniem i może doprowadzić nawet do depresji. Jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z rozstaniem – daj sobie pomóc. Rozmowa o swoich odczuciach ułatwi Ci przyjęcie i poczucie wszystkich trudnych emocji, od których większość z nas ucieka zamiatając je pod dywan, albo udając że ich nie ma. Jednak tylko pozwolenie sobie na gniew, smutek, żal – przyniesie Ci akceptację tego co się stało i będzie pierwszym krokiem do poprawy samopoczucia. Wsparcie coacha pozwoli Ci spojrzeć na całą sytuację z nowej strony, pozwoli Ci dostrzec możliwości jakie na Ciebie czekają.

Niebezpieczne jest tłumienie w sobie smutku, gniewu i wyrzutów sumienia, bowiem może to doprowadzić do zachowań autodestrukcyjnych. Szukanie pocieszenia w alkoholu i innych używkach nie pomoże Ci wyjść z dołka, a tylko go pogłębi – da tylko chwilowe ukojenie, a przecież nie na tym Ci zależy prawda? Najważniejsze na tym etapie jest więc wsparcie – bliskich osób i life coacha.

Jak poradzić sobie po rozstaniu? Life Coach Karolina Łącka
Jak pozbierać się po rozstaniu? Daj sobie czas

Pozwól sobie na przeżywanie wszystkich emocji i nie wypieraj ich. Masz prawo cierpieć i czuć się źle, ale nie pozwól smutkowi całkowicie Cię zdominować. Daj sobie czas na dojście do siebie i odnalezienie się w nowej sytuacji. Nie bagatelizuj jednak sygnałów, które świadczą o tym, że popadasz w coraz większy letarg i nie przechodzisz przez kolejne etapy żałoby po zakończonej relacji. 

Nie ma uniwersalnych rad, jak przetrwać rozstanie, bo każda sytuacja jest inna. Nie szukaj pocieszenia w przelotnych relacjach i nie wchodź za szybko w nowy związek, aby zagłuszyć ból i uczucie osamotnienia. Czas leczy rany, ale pamiętaj, że samo się nie zrobi. Dlatego warto ten czas poświęcić na analizę tego co było, przyjrzeć się swoim schematom zachowań tak, żeby w przyszłości ich nie powielać i w nie nie wpadać. 

Czujesz smutek, niepewność, okropny ból. Rozstanie, rozwód, zdrada. Life Coach Karolina Łącka

Wiem jak ciężko jest sobie poradzić po rozstaniu, zdradzie, rozwodzie. Nie masz na nic ochoty, a serce masz rozbite na tysiąc kawałków i ten okropny, przeszywający ból. To, że czujesz smutek, niepewność, bezsilność i rozczarowanie jest ok. Przecież spędziliście razem pewien czas. Od lat wspieram osoby które chcą się pozbierać po rozstaniu, pomagam im stanąć na nogi, ruszyć do przodu i zacząć żyć lepszym życiem.

Ty też możesz skorzystać z mojego wsparcia. Podczas sesji coachingowych, wypracujesz swój sposób na pozbieranie się po rozstaniu, zobaczysz jakich zachowań unikać, nauczysz się na nowo cieszyć życiem, dowiesz się jak zadbać o siebie zanim wejdziesz w nowy związek. 

Umów się na spotkanie TU

Do zobaczenia na sesji

Karolina Łącka

Zapisz się na newsletter.
Dwa razy w miesiącu otrzymasz maila pełnego inspiracji.


    Life Coaching. Business Coaching. Rozwój. Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2022 Karolina Łącka