Samotność emocjonalna

Ludzie – zarówno mężczyźni, jak i kobiety – którym w dzieciństwie brakowało bliskości emocjonalnej, często nie mogą uwierzyć, że ktoś chciałby nawiązać z nimi więź po prostu ze względu na to, kim są. Sądzą, że jeśli chcą zaznać bliskości, muszą udawać kogoś innego i zawsze stawiać drugą osobę na pierwszym miejscu

JAK TO SIĘ STAŁO?

Zdarzają się rodzice niedojrzali emocjonalnie, tak skupieni na własnej osobie, że nie zauważają emocji i przeżyć swoich dzieci. 

Co więcej, lekceważą też znaczenie uczuć i obawiają się bliskości emocjonalnej. 

Ich własne potrzeby emocjonalne wzbudzają w nich dyskomfort, nie mają więc pojęcia, jak zaoferować wsparcie na poziomie uczuciowym. 

Tacy rodzice mogą się nawet poczuć nieswojo lub się rozgniewać, jeśli ich dziecko się denerwuje, i wymierzyć mu karę, zamiast je pocieszyć. 

Takie reakcje ze strony rodziców tłumią instynktowne pragnienie dzieci, aby dążyć do kontaktu z innymi, przekreślając możliwość nawiązania bliskości emocjonalnej.

Jak dzieci radzą sobie z samotnością emocjonalną? 

Samotność emocjonalna jest tak przygnębiająca, że doświadczające jej dziecko uczyni wszystko, co tylko konieczne, aby nawiązać jakąkolwiek więź z rodzicem. 

Dzieci te często uczą się stawiać potrzeby innych ludzi na pierwszym miejscu, uważając, że taką właśnie cenę trzeba zapłacić za możliwość nawiązania z nimi relacji. 

Zamiast oczekiwać od innych wsparcia lub zainteresowania, biorą na siebie obowiązek udzielania im pomocy, przekonując wszystkich dookoła, że sami mają bardzo niewielkie potrzeby emocjonalne. 

Niestety, taka postawa często prowadzi do jeszcze większej samotności, ukrywanie własnych najgłębszych potrzeb uniemożliwia bowiem nawiązanie prawdziwej bliskości z innymi.

Fragment z książki: Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Lindsay C. Gibson

Dzieci rosną, stają się dorosłe i idą dalej z tą samotnością emocjonalną.

WAŻNE: Jeżeli czujesz, że może to być o Tobie – wiedz, że możesz to zmienić.

Zapisz się na newsletter.
Dwa razy w miesiącu otrzymasz maila pełnego inspiracji.


    Life Coaching. Business Coaching. Rozwój. Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2022 Karolina Łącka