Odpuść i zacznij od nowa.

Historia samolotu Concorde to najsłynniejszy przykład efektu utopionych kosztów nazwany Błędem Concorde’a. 

Mimo iż od początku francusko-brytyjski projekt budowy ponaddźwiękowego samolotu  zapowiadał się na finansową katastrofę, projekt był przez długie lata kontynuowany, a do każdego lotu Concorde’a na linii Paryż – Nowy Jork linie lotnicze regularnie dopłacały. 

Prestiż, duma oraz skomplikowane relacje między współudziałowcami konsorcjum nie pozwalały zrezygnować z nieopłacalnego przedsięwzięcia. 

W procederze tym brali udział doświadczeni ekonomiści, a koszty poniesione i utracone w tym projekcie oszacowano na miliardy dolarów, dlatego tak trudno było im się przyznać się do błędów popełnionych wcześniej na etapie projektowania i budżetowania.

Efekt utopionych kosztów polega na tym, że jeśli zainwestowaliśmy w jakieś przedsięwzięcie swój czas, pieniądze, energię – jesteśmy w stanie dalej trwać przy tej inwestycji nawet, gdy ona nam się już zupełnie nie opłaca.

Szaleństwem jest robić to samo i spodziewać się różnych rezultatówAlbert Einstein

A mimo wszystko takich błędów logicznych popełniamy całą masę, nie tylko przy dużych projektach, ale także w niemal każdej sferze codziennego życia.

Nietrafiona inwestycja np. w zakup sprzętu, który wymaga dodatkowego nakładu finansowego, inwestycja w związek, który nie daje nam spełnienia, jednak po 3 latach inwestycji we wspólne życie ciężko się rozstać i tak mijają kolejne lata.

A TY CO CHCESZ ODPUŚCIĆ?

Zapisz się na newsletter.
Dwa razy w miesiącu otrzymasz maila pełnego inspiracji.


    Life Coaching. Business Coaching. Rozwój. Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2022 Karolina Łącka